Podkarpackie Centrum Produkcyjno Wdrożeniowe “EKO-KARPATY” dr inż. Jan Pąprowicz

Firma rodzinna z zakładem produkcyjnym i siedzibą w Tarnowcu koło Jasła, oraz drugim zakładem zlokalizowanym w Głogowie Małopolskim.

Założycielem Grupy EKO-KARPATY jest dr inż. Jan Pąprowicz, naukowiec, badacz i nauczyciel akademicki. Przez ponad 30 lat zdobywał doświadczenie naukowo-badawcze z zakresu ochrony środowiska pracując na Politechnice Śląskiej, Politechnice Białostockiej i Politechnice Rzeszowskiej.

Naszą misją jest tworzenie wysokiej jakości produktu,

dostępnego dla każdego.

Produkcja agrowłókniny składa się z kilku etapów:

  1. Przygotowanie surowca:
    Do produkcji agrowłókniny najczęściej wykorzystuje się polipropylen (PP) lub polietylen (PE). Granulat tych tworzyw sztucznych jest poddawany procesowi topienia i wytłaczania.
  2. Tworzenie włókien:
    Roztopiony polimer jest przeciskany przez dysze, tworząc cienkie włókna. Włókna te mogą być cięte na różne długości, aby uzyskać agrowłókniny o różnych właściwościach.
  1. Formowanie agrowłókniny:
    Włókna są układane na taśmie transportowej i łączone ze sobą za pomocą różnych metod, np. poprzez:
    Sprasowanie: Włókna są sprasowane pod wysokim ciśnieniem, co powoduje ich sklejenie. Termo-spajanie: Włókna są łączone ze sobą za pomocą gorącego powietrza. Igłowanie: Włókna są łączone ze sobą za pomocą igieł.
  2. Wykończenie:
    Agrowłóknina może być poddawana dodatkowej obróbce, np. barwieniu lub impregnacji. Następnie jest ona cięta na rolki o różnych rozmiarach i pakowana.